Yapay zekalı silahların geliştirileceği bir savaş teknolojisinde görev almak istemeyen Laura Nolan, Google’daki görevinden istifa etmişti. Yaptığı açıklamalarla bu sistemi “katil robotlar” olarak adlandırırken, uyarıları ile dikkatleri üstüne çekti.
Üst düzey görevli, eski bir Google yazılım mühendisinin uyarılarına göre, yeni nesil otonom silahlar veya “katil robotlar” istemeden savaş başlatabilir veya büyük bir zulüm gerçekleştirebilir.

Geçen yıl ABD askeri drone teknolojisini geliştirmek için Google tarafından yönlendirilen ve bu sebeple Google’dan istifa eden Laura Nolan, yapay zekalı ve insan tarafından kontrol edilemeyen bütün “katil robotların” yasaklanması ve onların da kimyasal silahlar ile benzer statüde olması gerektiğini söyledi.

Eski Google çalışanının açıklamaları:

Nolan, ‘Katil Robotları Durdurma Kampanyası’na katılarak New York ve Cenova’da Birleşmiş Milletler diplomatlarını olası riskler hakkında uyardı. Aynı bölgede ne kadar fazla makine varsa felaket riskinin o kadar artacağını belirtirken, bu savaş makinalarının savaş yasaları altında bile yasadışı cinayetler işleyebileceğini ve vahşetlere yol açabileceklerini belirtti. Aynı zamanda makinaların tahmin edilemeyen hareketler yapıp beklenmeyen şekilde çalışabileceklerini belirtirken, bu yüzden insan kontrolü altında olmalarını, aksi takdirde yasaklanmaları gerektiğini söyledi.

Maven Projesi adıyla anılan bu projenin insanlar için İHA’lardan daha tehlikeli olduğunu belirten Nolan, geliştirilen programın 18 yaşındaki bir düşman askeri ile 18 yaşındaki tavşan avlayan herhangi birini nasıl ayırt edeceğini sorarak olası riskler üzerine dikkatleri yoğunlaştırdı. Nolan ayrıca otonom silahların tamamen yasaklanmasını söylemediğini belirtirken, tam otonom sistemler yerine insan kontrolü ile çalışan teknolojilerin kullanılması gerektiğini belirtti.

Askeri güç amacıyla programlanan tam otonom silahlardan bazıları:

Amerikan Donanması AN-2 Anaconda gambotu: Tamamen yapay zeka ile geliştirilmiş bu deniz aracı, herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın uzun süreler boyunca alan gözlemi yapabiliyor.
Rusya T-14 Armata Tankı: Tamamen insansız ve otonom yapılması üzerine çalışmalar devam ederken gelen saldırıları anında müdahale etmek için tasarlanıyor.
Pentagon’un yaptığı açıklamalara göre henüz silahsız olarak tasarladıkları savaş gemisinin robotik savaşlarda çok büyük avantaj sağlayabileceği belirtildi. 3 aya kadar su üzerinde gezebilecek bu gemi tamamen mürettebatsız olmasının yanı sıra 40 metre uzunluğunda olması planlanıyor

Kaynak: https://www.webtekno.com/eski-google-calisani-acikladi-otonom-silahlar-savas-baslatabilir-h76009.html