Dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi ve arkadaşlığı yaymaya çalıştığı uluslararası en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olan Skal International, dünyanın en iyi Skal Kulübü’nü seçiyor.

Dünya turizm profesyonellerinin küresel turizmi ve arkadaşlığı yaymaya çalıştığı uluslararası en yaygın ve en eski turizm sivil toplum örgütü olan Skal International, dünyanın en iyi Skal Kulübü’nü seçiyor. Bünyesinde, uluslararası seyahat ve turizm endüstrisindeki tüm sektörleri toplaması bakımından dünyada tek olması yarışmanın önemini de artırmaktadır. Skal, bugün 103 Ülke’de 344 kulüp 14000 karar verici turizm profesyonellerinden oluşmaktadır.

Dokuz ülkeden biri, Türkiye.

Yarışmaya, 1999’dan sonra Türkiye’den katılan tek kulüp olan İzmir Skal Kulübü, finale kalan 9 ülkeden biri oldu. İzmir Skal, Avustralya’dan 2 kulüp, Amerika’dan 2 kulüp, Fransa’dan 2 kulüp, Hindistan’dan 1 kulüp, Kanada’dan 3 kulüp, Meksika’dan 1 kulüp, Papua Yeni Gine’den 1 kulüp ve Yeni Zelanda’dan da 1 kulüp olmak üzere 13 Skal kulübüyle yarışacak.

Turizmde ilklerin kenti, İzmir.

İzmir Skal Başkanı Emre Gezgin, “Batıya açılan kapı, turizmde ilklerin kenti İzmir’in, en kapsamlı ve en eski turizm derneği olan İzmir Skal Kulubü’nün, bu topraklarda kurulması, gelişmesi ve bugüne kadar gelmesi tesadüf değil. Farklı medeniyetlerin kuruluşu ve gelişmesine önayak olarak, tarihi, kültürel ve ekonomik dokusu ile ülkemizin çok kültürlülüğünü yüzyıllar boyu temsil eden İzmir, Türkiye turizminin gelişimine her açıdan önderlik etmiştir. İzmir’in bu dinamikleri, İzmir Skal Kulubü’nün, 1967 yılında kurulmasını kaçınılmaz kılmıştır. Turizm sektörünün farklı alanlarından kurum ve kuruluşları, kişileri bir araya getiren İzmir Skal Kulübü, alanında en eski sivil toplum kuruluşlarından biridir. ” dedi.

2018 yılında yapılan genel kurulda İzmir Skal’ın başkanlığına seçilen Emre Gezgin, “Göreve geldiğimiz sırada 29 kişinin bulunduğu kulübümüzde, bugün 61 üyemiz vardır. Üyelerimizin yüzde 60’ı erkek, yüzde 40’ı kadın turizm yöneticilerinden oluşmaktadır. Skal İzmir Kulübü üyeleri İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Yunanca, İbranice ve Arapça dillerinde konuşuyor. Kulübün üyeleri arasında şehir otelciliği, resort oteller, butik oteller, turist getiren ve gönderen seyahat acentaları, biletleme acentaları, sağlık turizmi acentaları, turizm yazarı, agro turizmci, eko turizmci müze, ulaştırma firması, rent a car, catering firması, turizm blog yazarı, otel danışmanlık firması bulunuyor. Kulüp üyelerimizin üyesi/yöneticisi olduğu 12 farklı STK’lar ise TÜRSAB – TÜROYD – ETİK – İZRO – İZFAŞ – ATURJET – TÜGİAD – EGİAD – İZTO – İSİAD – ROTARY – Chaîne des Rôtisseurs” diye belirtti.

İzmir Skal’ın, bu yarışta başarı şansı çok yüksek.

İzmir Skal Başkanı Emre Gezgin, açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Kulübümüzün, İzmir Truzim İl Müdürlüğü’nden geçen sene (2019) aldığı “Bölge Turizmine Katkı&Farkındalık” ödülü,

Skal International tarafından STK’lar ile ortaklaşa gerçekleştirdiğim uyumlu çalışma ve Skal’ın tanıtımına verdiğim önemli katkıdan ötürü şahsıma verilen “Exemplary Skalleague” ödülümüz,

Uzakorta Turizm Zirvesine (Dünyanın en büyük 10 turizm zirvesinden biri) Skal adına sponsor kulüp olmamız,

Riise Projesi (Toplumsal cinsel eşitlilik ve çeşitlilik) sosyal sorumluluk projemiz,

Dünya turizm örgütü 2010-2018 genel sekreteri, Avrupa Parlamentosu Turizm ve Transport Başkan Yardımcı ile Dünya ve Avrupa turizmin konuya lefleksi,

Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB’ın krize karşı çözümleri,

Prof. Dr. Acar Baltaş ile sosya psikolojik analiz,

Sürdürülebilir turizmin uzman isimleri ile Corona sonrası yeni trend sürdürülebilir turizm konulu süreklilik arz eden webinarlar düzenleyerek üyelerimiz başta olmak üzere tüm Skal Kulüp üyelerini, Corona döneminin yarattığı belirsizlik ortamını aydınlatmak,

TÜRSAB’ın “İptal Etme Ertele” Sloganınıönce İzmir görselleri sonra tüm Türkiye Skal Kulüplerine yayarak yabancı dillere çevirerek, yurtdışı kamuoyu dikkatini Skal International nezdinde çekmek,

Üye çeşitliliğimiz ve en önemlisi kulüp üyemiz olan turizm STK başkanları ile uyumlu işbirliğimiz, dünyanın en iyi kulübü adaylığımızı pekiştiren ulusal ve global ölçekte projelerimiz ve çalışmalarımızdır.

İzmir için ülkemiz için, müthiş bir tanıtım fırsatı.

Oylamanın yüzde 40’ını yönetim kurulu, yüzde 60’ını ise Skal’ın 102 ülkede bulunan yaklaşık 15 bin üyesi Eylül veya Ekim ayında elektronik ortamda oylama ile belirleyecek. Bu adaylık İzmir için büyük bir prestij. İzmir dünyanın en iyi Skal yarışmasına ilk defa aday oluyor. Daha önce İstanbul Skal bu ödülü almıştı. Skal’ın ve İzmir’in tanıtımı için yaptığı çalışmalarla İzmir Skal’ın, bu yarışta başarı şansı çok yüksek. Adaylığımız ile ilgili 2,5 dakikalık bir tanıtım filmimiz olacak. Burada hem İzmir’imizi hem de İzmir Skal’ı 102 ülkede tanıtma imkanımız olacak

Bu süreçte destek çok önemli, çok anlamlı.

Başta İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Murat Karaçanta, USDF Başkanı Savaş Çolakoğlu , Uluslararası Temsilcimiz Asuman Tarıman, Skal Türkiye Yönetim Kurulu, 17 Kulüp Başkanımızdan, geçmiş dönem başkanlarımızdan, üyelerimizden ve İzmir’in kanaat liderlerinden tebrik ve destek mesajları almak bizleri gururlandırmıştır. ”

İzmir Skal’ın şampiyon olacağına kesinlikle inanıyorum.

Geceye katılarak İzmir Skal’a desteklerini belirten İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Murat Karaçanta “Turizm ve arkadaşlığı uluslararası boyutta destekleyen, bir örgüt olan, Skal’ın dünya turizmine, dostluk, paydaşlık, demokratiklik ve evrensellik anlayışına bağlı olarak, yaptığı katkılar göz ardı edilemez. Hepimizin malumu olduğu üzere, eşsiz kültürel, tarihi ve doğal zenginliklere ve güzelliklere sahip ülkemiz, dünyanın sayılı turizm destinasyonlarından biridir. Ancak, ülkemiz turizm açısından böyle önemli bir konuma sahip iken, 629 km.lik sahil şeridi, birbirinden göz alıcı kültürel, tarihi ve coğrafi güzellikleri barındırmasına rağmen, ilimiz İzmir ne yazık ki turizm pastasından hak ettiği payı alamamaktadır. Bizler inanıyoruz ki turizmde sahip olunan güzellikler, konaklama tesislerinin niteliği, hizmet kalitesi ve anlayışı ile misafirperverliğimiz kadar uluslararası lobicilik faaliyetlerinin önemi de çok büyüktür. İşte bu bağlamda İzmir Skal’ın dünya turizmi camiası ile olan ikili iyi ilişkileri, iş birliği faaliyetleri, başta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz olmak üzere turizmimizin diğer paydaşları olan TÜRSAB – İZTO – İZRO – TÜROYD – ETİK – İZFAŞ gibi STK’lar yanı sıra yerel yönetimlerle de yapmış olduğu iş bilirliği ile yarattığı sinerji turizmimize de olumlu olarak yansımıştır. İzmir Skal’ın bu katkıların dolayı, her yıl düzenlenen turizm haftasında, programın göz bebeği olan ve turizm sektörüne katkı sağlayan kurum, kuruluş ve işletmelere verilen Artemis ödüllerinden biri olan “2019 Farkındalık Onur Ödülü” İzmir Skal Kulübü’ne verilmiştir. İlimizin turizmine büyük katkılar sağlayan başta Başkan Emre Gezgin olmak üzere tüm Skal Üyelerine teşekkür ediyor başarı çalışmalarının devamı diliyorum. Ayrıca İzmir Skal’ın şampiyon olacağına kesinlikle inanıyorum. İnşallah burada da bu ödülü alarak kutlayacağız. İzmir Skal ile çok iyi ilişkiler içinde çalışıyoruz, her zaman desteklerimizi vermeye hazırız, tekrar bu başarısından dolayı kutluyorum.” dedi.

Tek yürek halinde hazırlanıp yılın kulübü ödülünü kazanacağız.

50 yılı aşkın turizm deneyimine sahip, İzmir Skal Kulübü’nün geçmiş dönem başkanlarından ve Türkiye Skal Federasyonu onursal üyesi Sayın Ali Acundaş, destek için Kuşadası’ndan geldi. Ali Acundaş konuşmasında şunları söyledi. “Skal ilkelerine gönülden bağlı bir büyüğünüz olarak, bugün en mutlu günlerimden birini yaşıyorum. Bildiğiniz gibi dünyamız ve ülkemiz çok kritik günlerden geçiyor. Pandemin getirdiği büyük bir ekonomik çöküşün içindeyiz. Kapalı olan tesisler, icra yoluyla satışa çıkarılan oteller, telefonum çalacak mı diye bekleyen seyahat acentaları, evlerinde ödeyeceği taksitleri düşünen rehber kardeşlerimiz, yüzbinlerce işsiz kalan yada maaşlarını alamayan çalışanlarımız, kendi sorunlarının kendisinin çözmesi beklenen turizm sektörünün içindeyiz. Bu kadar olumsuz şartlara rağmen, buna direnen yılmayan bütün gücüyle çalışan turizmin isimsiz kahramanları da var. Onur duyarak söyleyebilirim ki bunların başında İzmir Skal Kulübü gelmektedir. Nefes almadan koşturan bir başkanımız var. Gerçekten çalışan bir yönetim kurulumuz var ve Skal’a inanan üyelerimiz var. Kendileri çeşitli çevrelerden ve sektörümüz içinden de gelen bazı engellemelere rağmen STK’lar içinde,Skal Türkiye ve Dünya Skal Kulüpleri içinde ses getirmeye devam ediyorlar. Bu yıl zorlu bir elemeden geçerek yılın kulübü ödülüne aday oldular. Tüm olumsuz göstergelerin yanında büyük çabaların sonunda ele geçen, bu sonuç bu haber, bugünün benim için en mutlu günlerden birinin olmasını sağladı. Şimdi hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor. Tek yürek halinde, hazırlıklarımızı tamamlayıp yılın kulübü ödülünü kazanmalıyız. Sevgili Başkanım Emre’ye, yönetim kurulu üyelerimize ve emeklerini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bir parçası olmaktan gurur duyduğum Skal’ın sevgisiyle sizleri kucaklıyorum.” dedi.

Tanıtımın çok önemli olduğu bir dönemdeyiz.

İzmir Skal Asbaşkanı Güner Güney; “Başta İzmir olmak üzere , Türkiye turizmine pandemi döneminde doğrudan katkı yapacak olan dünyanın en iyi skal kulübü finalistliğini çok önemsiyoruz. Tanıtımın çok önemli olduğu bu dönemde, Uluslararası arenada İzmir ve Türkiye yi temsil etmekten dolayı çok mutluyuz.” dedi.

İzmir’in turizm potansiyelini dünyaya anlatma imkanı doğacak.

İzmir Skal’ın PR’dan sorumlu yönetim kurulu üyesi ve ETİK Başkan Yardımcısı D. Bülent TERCAN ise, gelişmelerin İzmir’in tanıtımı için büyük fırsatlar yarattığına dikkat çekti.

Skal İzmir’in dünyanın en iyi kulüp adaylığını gurur verici bir atak olarak niteleyen TERCAN, “Bu kentimizin tanıtımı için müthiş bir fırsat. Corona virüs pandemisi sebebiyle turizm sektörü çok zor bir dönem yaşıyor. Bu sadece 2020 için değil, turizmin geleceği açısından da bizi endişelendiriyor. Önümüzdeki yıllarda turist aslanın ağzında değil, midesinde olacak” diye konuştu.

Corona salgınının ağır tahribat yarattığı turizm sektörünün tanıtıma her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu kaydeden D. Bülent TERCAN sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir Skal’ın adaylığı vesilesi ile İzmir’in turizm potansiyelini dünyaya anlatma imkanı doğacak. Bu tanıtım seferberliğinde İzmir Skal’a, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve İzmir Ticaret Odası’nın desteğini göreceğimize inanıyoruz. Sıradan bir sahil kasabasını “Sakin Şehir” imajı ile bir dünya markası yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç SOYER zaten turizm sektörünün değerini en iyi bilen, turizm sektörünün ekonomiye getirdiği artıları topluma ispatlayan bir idarecimiz. O’nu turizm sektörünün duayenleri arasında görüyoruz. Öte yanda salgın ile duran kent ticaretine can suyu niteliğinde olacak bu çalışmaları İzmir Ticaret Odası yöneticilerinin de doğru şekilde değerlendireceğini ve destekleyeceğini umuyoruz. Neticede her şey İzmir’in kazanması için.”

Turizmin canlanması için önemli bir fırsat.

İzmir Skal yönetim kurulu üyesi ve TÜROYD İzmir Başkanı Aydın Tokbaş, “İzmir Skal Kulübü’nün, Dünya’nın en iyi kulübüne aday olması ve finale kalması sadece kulübü ilgilendiren bir konu değil, tüm İzmir’in sahip çıkması gereken bir konudur. Özellikle pandemi süresince kriz noktasına gelen turizm ve paydaşlarının tekrar canlanması ve ülkemizin tanıtımı açısından çok önemlidir. Bu konuda hem İzmir hem de ülke genelinde herkesin katkı koyması, heyecanımıza ortak olması gerekmektedir.” dedi.