Responsive Reklam Alanı

Skolyoz belirli derecelerde görülebilir. Bu dereceler sayesinde doktorlar hastalığın ne kadar ileri derecede olup olmadığını tespit eder. Doç. Dr. Özcan Kaya genel olarak dereceyi direkt bir şekilde tespit ederek bu anlamda rahatsızlığın tedavi yöntemini de belirler. Dereceler çok yüksek ise ameliyat yolına başvurabilir. Ancak derece düşükse bu durumda daha farklı tedaviler ile hastayı tedavi edebilir.

Skolyoz Dereceleri Nelerdir?

Skolyoz olan rahatsızlığın adlandırılabilmesi için eğriliğin 10 derecenin üzerinde olması gerekir. 10 derecenin altında olan eğrilikler genelde skolyoz değildir. Bu durum daha çok Spinal Asimetri olarak bilinir. Skolyoz dereceleri hafif orta ya da şiddetli olarak üçe ayrılır.

Hafif skolyoz 20 dereceden daha az olan eğriliklerdir. Skolyoz görüntüsü 20 derecenin altındaysa genel anlamda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Aynı zamanda eğrilikte artış olup olmadığının kontrol edilebilmesi için hastaların düzenli olarak doktora gitmesi gerekir. 20 derece ve 40 derece arasında olan eğrilikler ise orta düzeydir. Genel anlamda 10 ila 15 yaş arasında teşhis edilir.

40 derece üzerinde olan skolyoz dereceleri daha çok görüntü olarak da kendini belli eder. Eğrilik arttıkça skolyozun belirtilerinin şiddeti de aynı oranda artar. Aynı zamanda çoğu hasta cerrahi operasyonla tedavi edilir.

Skolyoz Derecesi Nasıl Hesaplanır?

Skolyozun derecelendirilebilmesi için tamamen görüntüleme yöntemleri kullanılır. Doç. Dr. Özcan Kaya her ne kadar elle müdahale ile tecrübelerine dayanarak dereceyi tahmin etse de tam teşhis için MRG, radyoterapi ve tomografi hesaplamalarda kullanılmalıdır.

Skolyoz İlerlemesi Ne Zaman Durur?

Omurga eğriliği görülen pek çok kişi de skolyozun ilerleyip ilerlemediğine yönelik araştırmalar yapılır. Bakıldığı zaman skolyoz önlenemeyen bir rahatsızlıktır. Ancak ilerlemesi çok çeşitli tedaviler ile beraber durdurulabilir. Genel anlamda skolyozun kaç yaşına kadar ilerlediği de merak edilen konular arasında yer alır. Skolyoz genel anlamda küçük yaşlarda ortaya çıkar. Aynı zamanda skolyoz ergenlik bitene kadar ilerler. Genel anlamda yetişkinlikte tamamen durur. Yani aslında gelişme tamamlandığında skolyozun büyümesi durur.

Skolyoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Pek çok hastalıkta da görüldüğü gibi skolyoz tedavi edilmediği zaman çok çeşitli sorunları ortaya çıkarılabilir. Özellikle eğri kontrol altına alınmadığı zamanda ilerlemeye devam ettiği zaman göğüs kafesinde daralma görülebilir. Bu da hastaların nefes almakta zorluk da çekmesine sebep olur. Doç. Dr. Özcan Kaya genel anlamda gelişme çağında olan çocuklara nefes darlığı yaşamaması adına çok çeşitli tedaviler uygular. Bununla beraber hafif seviyede olan skolyozlarda ciddi sağlık problemleri görülmediği zaman tedaviye gerek duymaz. Hastalar omurganın eğriliğinin ilerleyip ilerlememesi için düzenli bir şekilde doktora gitmelidir.

Responsive Reklam Alanı