Taxim Capital Özel Sermaye Yatırım Fonu, Doğanay Gıda Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş.’ye (Doğanay) yatırım yapma kararı almış ve taraflar gerekli izinlerin alınması için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulunmuşlardır. Doğanay Hakkında

Remzi ve Rafet Doğanay tarafından temelleri 1997 yılında atılan Doğanay, günümüz itibariyle Türkiye’de şalgam ve limonata gibi geleneksel içecekler ile sirke-sos sektörlerinin en bilinen, saygın ve başarılı şirketidir. Konya Ereğli’de bulunan tarım arazileri ve Adana’da bulunan üretim ve şişeleme tesisleri, en ileri ve çevreye duyarlı tarımsal ürün ve içecek üretim teknikleri ve kalite sistemleri ile donatılmıştır. Doğanay’ın ülkemizde en yaygın ve bilinen ürünü Doğanay Şalgam’dır ve bu ürünü ile sektörde pazar lideri ve lezzet referansıdır.

Doğanay’ın temel başarısı Adana ve yöresine ait geleneksel şalgamı, öncelikle doğal tadına ve yapım usulüne sadık kalarak endüstriyel ölçekte üretebilmesi, ardından da, yediden yetmişe herkes tarafından tüketilen ve fermente bir ürün olduğu için sağlık veren bu lezzeti, Türkiye’nin tüm sofralarına ve yurtdışı pazarlara taşıyabilmiş olmasıdır. Doğanay, şalgam ile başladığı ürün gamına zamanla elma, üzüm ve balsamik sirke çeşitlerini, nar ekşisi, limon suyu ve acı biber sosu gibi sosları ve ev usulü limonatayı da eklemiştir. Bugün gerek bakkal ve marketlerde, gerekse restoran, büfe ve otellerde Doğanay Şalgam, Nare Sos, Lita Limonata ve Horeca kanalına yönelik Bütün markaları ile tanınır olmuştur.

Taxim Capital’in sahipliğinde Doğanay, kurumsal ve sürdürülebilir bir yapıda, gücüne güç katarak büyümesini hızlandıracaktır. Bir yandan ürün yelpazesine ülkemizin diğer birçok yerel ve geleneksel lezzetini katacak, diğer yandan da bu lezzetleri çok daha geniş bir coğrafyada Dünya uluslarının beğenisine sunacaktır. Kısacası, Doğanay yerel ve geleneksel lezzetlerin hem Türkiye’de hem küresel ölçekte bir oyuncusu olarak Dünya sahnesinde ülkemize yeni bir rol kazandırmaya çalışacaktır.

Taxim Capital Hakkında

Bünyesinde EBRD, IFC, EIF, DEG, FMO, TGIF ve TTGV gibi önemli kurumsal yatırımcıları barındıran Taxim Capital, Türkiye’nin başarılı, büyümekte olan ve yüksek potansiyel sahibi şirketlerine yatırım yapan bir özel sermaye yatırım fonudur. Hedefi, sözkonusu şirketlerin başarılı bir şekilde büyümelerine katkı sağlamak ve böylece ülkemiz ekonomisinin gelişimine destek olmaktır. Yakın geçmişte, BigChefs Café Brasserie, Netcad Yazılım, Suwen İç Giyim, Alke Veteriner İlaçları ve Cyberwise Siber Güvenlik Çözümleri şirketlerine yatırımlarını tamamlamıştır. Gerekli onaylar alındığı takdirde, altıncı yatırımını Doğanay’a yapmış olacaktır. Taxim Capital yeni yatırımlarıyla hem yatırımcılarına kazanç sağlamak, hem de ülkemizin geleceğine katkı yapmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)