“Karışık Kaset” adlı sanal sergi, Sinan Dağ, Şeyda Özgen ve Serghei Gulpea gibi 17 usta sanatçının 41 sanat yapıtıyla 23 Mayıs 2020’de COVID19 Gallery’de açıldı ve oldukça yoğun ilgi gördü. Bir hafta süren sergideki eserler tüm sanat severler ve koleksiyonerler tarafından beğeniyle karşılandı.

Büyük müzeler dışında sanal sergilerin tam da şimdi, burada hayatımıza girebileceğini görmekle birlikte artık sanal bir teknolojinin tam ortasında gözlerimizi dünyaya açmış bulunmaktayız. Farklı sanatsal projeler deneyimlediğimiz ve deneyimleyebileceğimiz bir mecraya çok daha kolay ulaşabiliyoruz. İnsanların zamanının büyük bir kısmının sosyal medya araçlarını kullanarak geçirdiği şu dönem, sanat için de uygun bir paylaşım alanı oluşturmaktadır. Bu yüzden Sanal Dünya’da istediğimiz koşullarda sanatsal projeler düzenlememiz artık bir tık daha kolay diyebiliriz.   COVID19 GALLERY de pandemi sürecinde yeni deneyimler kazanmak için sosyal medya üzerinden sanal sergi denemeleri yapmakta. Adını bir döneme damga vurmuş “kaset doldurma” eyleminden alan bu sanal sergilerin sonuncusu KARIŞIK KASET ise sosyal medyada sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

“Karışık Kaset” adlı sanal sergi, Sinan Dağ, Şeyda Özgen ve Serghei Gulpea gibi 17 usta sanatçının 41 sanat yapıtıyla 23 Mayıs 2020’de COVID19 Gallery’de açıldı ve oldukça yoğun ilgi gördü. Bir hafta süren sergideki eserler tüm sanat severler ve koleksiyonerler tarafından beğeniyle karşılandı.

COVID19 Gallery kurucusu Sinan Dağ KARIŞIK KASET sergisi hakkında ‘‘Kimi zaman eğlence amacıyla yapılan bu amatör eylem aslında göründüğü kadar da kolay değildir. Bir kaseti hakkıyla doldurabilmek çok ince ayar ister. Bir mesaj kaygısı güdüyorsa, özel bir seçki hazırlanacaksa şarkıların sıralanması, birbirleriyle uyumu ayrıntılı bir analizden geçer ve kaset doldurulur. Kaset teması üzerinden serginin tüm sürecini anlattık. Her bir parçanın (sanatçı) ne kadar değerli olduğunu, zamanın akışında (kuşak farklılıklarına rağmen) varlıklarını sürdürmeye çalıştıklarını ve bunun için araya geldiklerini dilimiz döndüğünce anlattık.  Bu karantina günleri anısına bir kaset de biz dolduralım istedik.’’ dedi.

Amacı, karantina süresi boyunca sanatçıları ve eserlerini sanal platformda mümkün olduğu kadar çok izleyici kitlesi ile buluşturmak ve belki de her evde bir sanat eseri olmasını sağlamak olan COVID19 GALLERY, evlerinde kalan birçok insana güzel vakit geçirip bir nebze de olsa rahatlayabilecekleri sanal sergiler oluşturmaya devam edecek.

Sergi Sanatçıları Kimlerdir?

Sinan Dağ, Çağatay Çuhadar, Cansu Dinç, Gözde Yüksel, Nisan, Ecehan Arslan, Serap Can, Damla Açıl Karakurt, Gamze Abdüloğlu, Şeyda Özgen, Fatma Doğruoğlu, Kadriye Yıldırım, Şule Acıpayam Akkurt, Serghei Gulpea, Rıdvan Oral, Emine Bıyıklı, Pelin Kocabıyık

COVID19 Gallery Nedir?

Evde Sergi, Alametifarika ve güncel olan Karışık Kaset adlı 3 sanal sergi ile birbirinden farklı medyumlarda sanat yapıtı üreten birçok sanatçının eserlerini sergileme fırsatı bulduğu sanal bir platformdur.