Geçtiğimiz aylarda Apple tarafından beklenmedik bir hamle olarak karşımıza çıkan ve özellikle oyuncuları sevindiren Apple Arcade’i kullanmaya başlamamıza çok az kaldı. iOS 13 çıkış tarihi ile aynı olan Apple Arcade çıkış tarihi tam olarak 19 Eylül’ü gösteriyor. Peki Apple Arcade nedir, Apple Arcade fiyatı nasıl olacak? Apple Arcade oyunları neler?

Apple Arcade ile neler değişecek?

iPhone’larımıza, Apple bilgisayarlarımıza ve Apple TV’ye gelecek olan Apple Arcade birçok şeyi değiştirmeye hazırlanıyor. Apple kullanıcıları ve özellikle iPhone kullanıcıları oyunlar için bazı durumlarda ücret ödemek zorunda kalıyordu. App Store üzerinde binlerce oyun bulunuyor ancak kaliteli olarak nitelendirebileceğimiz ve grafikleri yüksek seviyede bulunan oyunlar genel olarak karşımıza ücretli olarak çıkıyordu. Bahsettiğimiz oyunların ücreti ise dolar endeksli olduğu için Türkiye’de yüksek bir fiyatlandırmaya sahipti. Kullanıcılar, oynamak istedikleri oyunlara tek bir seferliğine de olsa yüksek bir ücret ödemek durumunda kalabiliyorlardı.

Tek bir seferliğine sevdiğimiz oyuna ücret ödemek normal gibi gözükse de, sevdiğimiz her ücretli oyuna ücret ödeyecek olmak gün sonunda ödenen miktarı oldukça büyütüyor. Apple Arcade ise bir abonelik sistemi olarak çalışıyor. Kullanıcılar, ayda bir kez ücret ödüyor ve bunun karşılığında ise yüzden fazla oyuna erişebiliyor. Erişilebilen oyunların içerisinde ise herhangi bir sınır bulunmuyor ve kullanıcıların karşısına atlanması gereken reklamlar da çıkmıyor.

Kullanıcılar Apple Arcade aboneliğinin keyfini istedikleri her yerde çıkarabiliyorlar. iPhone’unuzda başladığınız oyununuzu, iPad’inizde, Mac’inizde veya Apple TV’nizde devam ettirebileceksiniz. Apple Arcade ilk duyurulduğundan beri fiyatı ile merak konusu oldu. Hakkında birçok iddia atılan fiyat ise yeni iPhone’ların tanıtılmasıyla beraber ortaya çıktı. ABD’li kullanıcılar için 4.99 dolar olarak belirlenen Apple Arcade fiyatı Türkiye’de ise 34.99 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kullanıcılar, Apple Arcade’i Aile Paylaşımı ile kullanabilecekler. Yani, tek bir kişinin 34.99 TL ödemesinin ardından 5 kişi daha Apple Arcade’i başka bir ücret ödemeden kullanabilecekler.

Kaynak: https://shiftdelete.net/apple-arcade-ile-iphonelarda-neler-degisecek/